Az Omega-3 túladagolás 9+1 tünete

Az Omega-3 pozitív hatásairól tucatnyi tanulmány és szakmai cikk látott már napvilágot (mi is írtunk már néhányról). Kevesen beszélnek azonban a halolaj túladagolásáról és annak tüneteiről.

Ahogyan sok esetben, úgy itt is érvényes a közmondás: “kis mennyiségben gyógyszer, nagy mennyiségben méreg”. A legfrissebb tanulmányok szerint ugyanis lehetnek súlyos mellékhatásai a túlzott Omega-3 fogyasztásnak.

Ebben a cikkben összeszedtük az Omega-3 túladagolás 9+1 leggyakoribb tünetét.

Omega-3 túladagolás tünetei - Pin

Az Omega-3 túladagolás tünetei

Az Omega-3 túladagolás tünetei nagy mértékben függnek a felhasználás módjától és mennyiségétől. Nem mindegy ugyanis, hogy az Omega-3-at természetes formában (pl. hal, olajos magvak, olajok, stb.) vagy valamilyen feldolgozott formában (pl. halolaj kapszula, olaj, stb.) visszük be a szervezetünkbe.

Amennyiben az utóbbit választjuk, a túladagoláson túl az olaj elégtelen tisztasága és minősége is okozhat súlyos mellékhatásokat. Főleg az olcsóbb, sokszor visszakereshetetlen gyárakban előállított Omega-3 készítmények okoznak kellemetlen, akár az egészségre is veszélyes tüneteket.

Mindig érdemes a minőséget keresni: az apró, mélytengeri halakból kinyert halolaj készítmények az egyik legtisztább formulák a piacon. Érdemes kikérni a háziorvosunk tanácsát is.

Persze ez esetben is fontos a bevitt mennyiség, amelyről a cikk végén írunk bővebben. Addig is lássuk az Omega-3 túladagolás leggyakoribb tüneteit.

1. Rossz lehelet és szájíz

Az egyik leggyakrabban előforduló mellékhatása a túlzott Omega-3 bevitelnek a rossz szájíz és lehelet. Igaz, ez a tünet akár már kisebb mennyiségben történő alkalmazásnál is felléphet, valójában nem káros az egészségre.

Akármilyen halolaj kapszulát is választunk, az összetevője mindegyiknek ugyanaz: “hal-olaj“. Ennek értelemszerűen hal íze van, amit ideális esetben egyáltalán nem érezni. Ugyanakkor előfordulhat, hogy a kapszula kiszakad vagy túl hamar feloldódik a szájban vagy a nyelőcsőben így rövid ideig rossz leheletet tud okozni.

Emiatt érdemes inkább ízesített Omega-3 készítményeket választani, amelyek egyáltalán nem okoznak rossz szájízt vagy leheletet. Sőt, az ízesítés igazából kellemessé, már-már finommá varázsolhatja az olajat.

2. Emésztőrendszeri tünetek

Emésztőrendszeri problémák is lehetnek az Omega-3 túladagolásának tünetei

Egy 2013-as kutatás szerint a hasmenés és puffadás a két leggyakoribb tünete az Omega-3 túladagolásának. Ez a tünet viszonylag érthető: a magas zsírtartalmú ételek fogyasztása hasonló tüneteket produkálhat az arra hajlamos személyeknél. A tünet elkerülhető az étkezés közbeni Omega-3 bevitellel és a napi ajánlott mennyiség betartásával.

Ritkább tünet lehet a székrekedés vagy hányás, azonban ez leginkább más gyógyszerek kombinálásákor fordulhat elő (pl. antibiotikum). Ilyenkor fel kell hagyni az Omega-3 fogyasztásával és más alternatívákat kell keresni.

Nagyon ritka tünetek:

  • vérzés a gyomorban/belekben
  • fekély
  • reflux

3. Magas vércukorszint (diabétesz)

Egyes kutatások szerint a magas Omega-3 fogyasztás növelheti a cukorbetegséggel küzdők vércukorszintjét. Igaz, ez csak a nagyon magas bevitel esetén volt megfigyelhető.

Egy kis tanulmány során megfigyelték, hogy napi 8000 mg Omega-3 bevitel átlagosan 22% vércukorszint-emelkedéshez vezetett a 2-es típusú cukorbetegek körében 8 hét alatt.

Ennek az oka, hogy az Omega-3 stimulálja a a szervezet glükóz termelését, ami az arra hajlamos személyeknél hosszú távon hozzájárulhat a magas vércukorszinthez. Jó hír viszont, hogy a tudomány mai állása szerint ezek a tünetek nem jellemzőek az egészséges embereknél.

4. Fogíny- és orrvérzés

Fogínyvérzés vagy orrvérzés, mint az Omega-3 túladagolásának tünetei

Ismét két nagyon jellegzetes tünet a fogíny- és orrvérzés a túlzott Omega-3 fogyasztás mellett. Ez leginkább az Omega-3 vérhígító hatása miatt van, amit több tanulmány is alátámaszt.

Egy kis csoportos kutatás során azt vizsgálták, hogy napi 640 mg halolaj szedése 4 hét alatt hogyan befolyásolta az egészséges felnőttek véralvadását: a résztvevők nagy százalékánál csökkentette azt.

Ez főleg olyan személyeknek lehet fontos információ, akik valamilyen műtét előtt állnak vagy vérhígítót szednek. Hasonló tünetek fennállásakor mindenképp konzultálj a háziorvosoddal!

5. Inszomnia (álmatlanság)

Azt tudjuk, hogy optimális mennyiségben az Omega-3 pozitív hatással van az alvásra: segít elaludni és javíthatja az alvás minőségét és hosszát. Azonban könnyen átbillenhetünk a ló túloldalára és ezáltal a pozitív hatások ellenkezőjét fogjuk elérni.

Egy 2015-ös tanulmány depresszióban szenvedő betegeket vizsgált és arra kereste a választ, hogy milyen hatással van rájuk a túlzott Omega-3 bevitel. A résztvevők közül többen úgy érezték, hogy súlyosbodtak a szorongásos tüneteik és még nehezebben tudtak elaludni miután nagy mennyiségű Omega-3-at fogyasztottak.

Fontos megjegyezni, hogy a kutatás nem vizsgálta az egészséges emberek alvásminőségére mért hatásokat, így a fenti információkat is ennek tudatában kell kezelni.

6. Vérnyomás-csökkenés

Számos kutatás bizonyítja az Omega-3 pozitív hatását a magas vérnyomásban szenvedőknek. Egy 1993-as és 2015-ös tanulmány is bizonyítja, hogy a halolaj szedése csökkenti mind a diasztolés és a szisztolés vérnyomást. De mi a helyzet azokkal, akik pont ellenkezőleg: alacsony vérnyomásban szenvednek?

Nekik bizony oda kell figyelni az Omega-3 túladagolására, hisz súlyos tüneteket produkálhat a részükre. Ez főleg azért probléma, mert a halolaj kölcsönhatásba léphet más vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel, így a hatás megnövekedhet és súlyos mértékben csökkentheti az arra hajlamos személyek vérnyomását.

Ha alacsony vérnyomásban szenved, mindenképp kérje ki háziorvosa tanácsát az Omega-3 szedése előtt!

7. A-vitamin mérgezés

Bizonyos Omega-3 készítmények magas A-vitamin tartalommal rendelkeznek. Az A-vitamin pedig egy zsírban oldódó vitamin, vagyis túladagolható. Így érdemes odafigyelni, hogy milyen és mekkora mennyiségben fogyasztjuk a kedvenc halolaj kapszulánkat.

Az A-vitamint a szervezet akár 1-2 évig is képes tárolni felhalmozódás esetén. Azonban a súlyos mértékű túladagolás azonnali reakciókat is generálhat, mint például:

  • szédülés és fejfájás
  • hányinger és hányás
  • izületi fájdalmak
  • bőrirrtiáció és hajhullás
  • rossz közérzet
  • ingerlékenység
  • étvágycsökkenés
  • vagy hosszú távon akár májelégtelenséget is előidézhet

Ha hasonló tüneteket tapasztalsz, előfordulhat, hogy A-vitamin mérgezést kaptál. Ilyen esetben azonnal hagyd fel az Omega-3 készítmény szedését és konzultálj a háziorvosoddal!

8. Agyvérzés

Stroke (agyvérzés), mint az Omega-3 túladagolásának egyik súlyos, ámde ritka tünete lehet

Elérkeztünk az igen ritka, súlyos tünetekhez, mint amilyen az agyvérzés is. Fontos kiemelni, hogy az ilyen súlyos tünetek leginkább a hosszú távú, nagymértékű Omega-3 túladagolás tünetei között szerepelnek.

Állatkísérletekben tesztelték, hogy az Omega-3 csökkenti a vér alvadási képességét és ezáltal növelheti az agyvérzés kockázatát, de emberek esetében is megfigyeltek hasonlókat. Ugyanakkor más tanulmányok arról számoltak be, hogy nincs összefüggés a halolaj és az agyvérzés kialakulása között.

Magyarán további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy egyértelműen ki lehessen jelenteni: a súlyosan túladagolt Omega-3 agyvérzést okozhat. Mindenesetre érdemes odafigyelni erre is.

9. Prosztatarák

Egyes kutatások készítői azt állítják, hogy lehet kapcsolat a túlzott Omega-3 bevitel és a prosztatarák kialakulása között. Míg mások pont az ellenkezőjét állítják.

Egy 2013-as kutatásban megfigyelték, hogy azok a férfiak, akik nagy mennyiségben fogyasztottak sózott vagy füstölt halakat, nagyobb volt a prosztatarák kialakulásának az esélye. Ugyanakkor a halolaj lassíthatja a már kialakult prosztatarák progresszióját.

Összességében a kutatók nem tudták hitelt érdemlően bizonyítani az egyik vagy a másik elméletet, így nem jelenthető ki egyértelműen, hogy az Omega-3 túladagolás prosztatarákhoz vezetne.

+1. Bármi egyéb allergia okozta tünet

A fenti tüneteken kívül igazából még számtalan más egyéb tünetet is okozhat az Omega-3 túladagolás, elsősorban a tenger gyümölcseire vagy halakra allergiás személyek körében.

Igen, vannak olyan személyek akik bizonyos halakra allergiásak, így számukra a különböző halolaj készítmények (Omega-3 készítmények) okozhatnak enyhébb és súlyosabb tüneteket is.

Magyarán ha tudatában vagy annak, hogy bizonyos halakra vagy tengeri herkentyűkre allergiás vagy, mindenképp vedd fel a kapcsolatot a háziorvosoddal, mielőtt bármilyen Omega-3 vagy halolaj készítményt elkezdesz használni!

Mi számít Omega-3 túladagolásnak?

Ennyi felsorolt tünet után felmerülhet a kérdés benned: “na, de mennyi a túl sok?” Korábban mi is írtunk már az Omega-3 szükségletről és adagolásról, de röviden összefoglaljuk a lényeget.

Az Omega-3 pozitív hatásai már akár napi 250 mg EPA+DHA bevitellel is elérhető. ugyanakkor bizonyos esetekben javasolt lehet akár napi 1500-2000 mg Omega-3-at is bevinni, például depressziós tünetek vagy daganatos megbetegedések esetén. Ritka esetekben az akár 5000 mg napi bevitel is indokolt lehet, háziorvos felügyelete mellett.

Vagyis 5000 mg-ig viszonylag biztonságos Omega-3-at szedni. Efelett alapvetően már túladagolásról beszélünk, de ez is inkább csak hosszú távon értelmezhető.

A lényeg, hogy amennyiben negatív hatásokat tapasztalsz, mindenképp csökkentsd vagy hagyj fel az Omega-3 szedésével és konzultálj egy szakértő orvossal!

További felhasznált források:

https://www.healthline.com/nutrition/fish-oil-side-effects#TOC_TITLE_HDR_3
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326206
https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/2185/az-a-vitamin-elonyok-es-hatranyok

Mennyi az Omega-3 napi szükséglet és adagolás? Olvasd el a cikkben!

máj 21, 2021

Omega-3 napi szükséglet és adagolás

Az Omega-3-ról már hosszú ideje tudjuk: fontos a szervezetünkre nézve, mivel számos pozitív egészségügyi hatással bír. A legkézenfekvőbb módja az Omega-3 napi szükséglet fedezésének a különböző halak és halkészítmények rendszeres fogyasztása lenne (bizonyos halak...

Modern minimalista konyha

okt 19, 2023

Hogyan hat a mikrózás az ételek omega-3 szintjére?

Amikor az omega-3 zsírsavak egészségünkre gyakorolt jótékony hatásairól beszélünk, fontos, hogy ne csak az étrendre, hanem az elkészítési módra is gondoljunk. A mikrózás egy gyors és kényelmes módszer, de vajon hogyan hat az ételek omega-3 szintjére? Az omega-3...

Halolaj: hatása, használata, előnyei és vélemények

szept 20, 2022

HALOLAJ: hatása, használata, előnyei, vélemények

Ha valamennyire is jártas vagy a táplálék-kiegészítők világában vagy csak úgy általánosságban érdekel az egészséges életmód, minden bizonnyal találkoztál már a halolajjal vagy az ehhez kapcsolódó egyéb kifejezésekkel. A halolaj mindig is népszerű fogalomnak...

Halolaj hatása mellre: vajon tényleg használ ez a természetes mellnövelő módszer? Tudd meg a cikkből!

aug 3, 2021

Halolaj hatása mellre

A halolaj (de leginkább a benne található Omega-3) számos pozitív egészségügyi hatással bír. Ahogy mi is írtunk már róla, segíthet leküzdeni a depressziót, terhesség alatt segíti a magzat fejlődését, de különböző szív és daganatos megbetegedések esetén is...

Omega-6: miben van a legtöbb? Avagy az omega-6 legjobb természetes forrásai.

ápr 15, 2021

Miben van Omega-6?

Manapság bárhova nézünk, mindenhonnan ezt halljuk: fogyassz omega zsírsavakat! Igen, a különböző omega-3,6 és 9 zsírsavak mind egészségesek - ez eddig tiszta. De hogyan juthatunk hozzájuk? Ebben a cikkben eláruljuk miben van omega-6 és adunk néhány tippet, hogy...

Omega-9: miben van a legtöbb? Avagy az omega-9 legjobb természetes forrásai.

ápr 16, 2021

Miben van Omega-9?

Manapság bárhova nézünk, mindenhonnan ezt halljuk: fogyassz omega zsírsavakat! Igen, a különböző omega-3,6 és 9 zsírsavak mind egészségesek - ez eddig tiszta. De hogyan juthatunk hozzájuk? Ebben a cikkben eláruljuk miben van omega-9 és adunk néhány tippet, hogy...

Omega-3: miben van a legtöbb? Avagy az omega-3 legjobb természetes forrásai.

ápr 22, 2021

Miben van Omega-3?

A különböző omega zsírsavak kiemelten fontosak az emberi szervezet számára. Egy részük esszenciális, vagyis külső forrásból kell pótolnunk, egy másik részüket pedig az emberi szervezet is képes előállítani önmagától. Az omega-3 egy létfontosságú esszenciális...

Omega-3: mikor vegyem be? Tudd meg a választ a cikkünkből!

aug 12, 2021

Mikor vegyem be az Omega-3-at?

Amennyiben táplálék- vagy étrend-kiegészítők szedéséről beszélünk, a reggeli egy tökéletes időpontnak tűnik. Ekkor vesszük be általában a gyógyszereinket, a vitaminjainkat és ekkor gurítjuk le a torkunkon a napindító zöldség-smoothienkat. Ez nem véletlen: reggel...